O Marockém království

Maroko je stát na nejzazším severozápadě Afriky. Jeho sousedy jsou na východě Alžírsko, na jihu Mauritánie a na severu dvě malé španělské exklávy Ceuta a Melilla. Počet obyvatel celého království dosahuje bezmála 33 000 000. Hlavním městem je Rabat, který je situován na pobřeží Atlantského oceánu, při ústí řeky Bú Regreg. Má 1,7 milionu obyvatel a představuje vedle měst Meknes, Fez a Marrákeš jedno z tzv. marockých „královských měst“, přičemž přídomkem „královské“ se rozumí fakt, že v určité době každé z nich hostilo ve svých zdech královský dvůr. V Rabatu naleznete sídlo krále, vlády a katolického biskupství. Nachází se zde dále také univerzita, technická vysoká škola, škola tkaní koberců i Ústav pro arabský jazyk. Země se administrativně člení na 16 regionů, které zahrnují 42 provincií a 25 městských prefektur.

Marocké království je svrchovaným státem od 3. 3. 1962, kdy získalo nezávislost na původní francouzské správě a dle ústavy z roku 2011 představuje konstituční, demokratickou, parlamentní a sociální monarchii. Král Mohamed VI. (*1963) náleží k dynastii Alavitů. Na trůn nastoupil 30. 7. 1999, krátce po smrti svého otce, krále Hasana II. Král je největší světskou i náboženskou autoritou v zemi, je nejen králem, ale současně i knížetem věřících (Amír al-Muminín) se statutem nedotknutelnosti - kritika alavitského trůnu a panovníkovy rodiny je nepřípustná. Král má rozsáhlé pravomoci: jmenuje premiéra a vládu (nově je povinen respektovat výsledky voleb – musí jmenovat premiéra, který je členem vítězné strany), může rozpustit parlament a iniciovat změny ústavy, je šéfem armády a vojenského štábu (Maroko nemá ministerstvo obrany – pouze úřad, který armádu administrativně řídí pod vedením tzv. ministra pověřeného správou národní obrany).

Úředním jazykem je arabština. Běžně je vedle ní používána v úředním styku ale i francouzština. Státním náboženstvím je islám (98,7 % obyv.). Křesťanství (1 % obyv.) ztrácí svůj vliv s ubýváním Evropanů, kteří trvale žijí v Maroku a židovství (0,2 %) s odchodem většiny židovské komunity do Izraele ztrácí význam, nicméně stále existuje a je tolerováno (oficiálně je deklarováno cca 5 000 židů, skutečně však v Maroku žije nejméně 10 000 osob židovského původu-někteří konvertovali na islám).

Pokud se chcete vypravit do Maroka na dovolenou, tak vězte, že k poznávacím zájezdům jsou ideální jarní a podzimní měsíce, kdy polevují vysilující horka. Do Maroka existuje množství leteckých spojů, mimo jiné přes Řím, Amsterdam nebo Paříž. Z francouzské Marseille jezdí pravidelně trajekty, stejně jako ze Španělska přes Gibraltarský průliv. Měnou je marocký dirham (MAD).

Na památku doporučejeme přivézt si jako suvenýr vynikající olivový olej, dámskou kosmetiku či kvalitní rukodělné výrobky jako např. kožené brašny a bundy, dřevěné kazety a vykládané šperkovnice nebo zahnuté dýky se zdobenou rukojetí. Po celou dobu cestování doporučujeme zejména nepít vodu z kohoutku a při koupi lahvové vody řádně překontrolovat neporušený uzávěr. Stejně tak je nutné umývat ovoce a zeleninu.